Letos oktobra je v znanstveni reviji PLoS Medicine izšel članek dr. Séverine Sabia in sodelavcev, v katerem so povzeli rezultate 25 let trajajoče epidemiološke študije. V njej je sodelovalo 10.308 oseb obeh spolov (dve tretjini moških in tretjina žensk). V začetku študije so bili stari 50 let in večinoma (78%) niso imeli kroničnih bolezni. Raziskovalce je zanimalo, kako se s staranjem pojavljajo kronična obolenja v odvisnosti od povprečne dolžine vsakodnevnega spanja. Evidentirali so dandanes najbolj pogosta kronično-degenerativna obolenja: diabetes, koronarna srčna obolenja, kap, srčni infarkt, rak, kronično obstruktivno pljučno obolenje, kronična obolenja jeter in ledvic, artritis, demenco, depresijo, Parkinsonovo bolezen in druge duševne motnje. Najbolj jih je zanimala multimorbidnost – to je, sočasnost vsaj dveh kronično degenerativnih obolenj z zgornjega seznama.
In kaj so raziskovalci ugotovili? Pri osebah, ki so v povprečju spale 5 ur ali manj na dan, je bilo bistveno večje tveganje razvoja kronično-degenerativnih obolenj kot pri osebah, ki so spale po 7 ur na dan. Tveganje nastanka multimorbidnosti je bilo pri udeležencih raziskave, ki so spali le po 5 ur ali manj na dan, kar 30% višje kot pri osebah, ki so spale po 7 ur na dan.
V začetku raziskave je bilo med zdravimi petdesetletniki 39,5% takih, ki so spali premalo – v povprečju po 6 ur ali manj. S staranjem je nespečnosti vse več. Kaj storiti, da bo spanje trdno in ga bo dovolj?