Uradna medicina zdravi to bolezen z zdravili, ki povečujejo raven dopamina v telesu in tako blažijo simptome in težave, ne morejo pa Parkinsonove bolezni pozdraviti; za uradno medicino je namreč neozdravljiva.
Metoda FMT (Fecal Microbiota Transplantation) je ena zahtevnejših metod uravnoteženja črevesne biote. Kot smo že pisali v prejšnji številki novic, gre za presaditev črevesne mikrobiote iz zdravega človeka v bolnega.
Metodo FMT uporabljajo tudi za zdravljenje Parkinsonove bolezni. Leta 2011 je dr. Thomas J. Borody objavil primer izboljšanja stanja Parkinsonove bolezni s pomočjo postopka FMT, ki so ga pri pacientu izvedli zaradi hudega kroničnega zaprtja. Po pričakovanjih se je po posegu njegova prebava uredila, hkrati pa so se bistveno omilili simptomi Parkinsonove bolezni (Borody, 2011). Druga skupina raziskovalcev je nedavno potrdila učinkovitost takega postopka (Huang et al., 2019): pri enainsedemdesetletnem pacientu s Parkinsonovo boleznijo so zaradi več let trajajočega kroničnega zaprtja izvedli presaditev mikrobiote zdrave osebe. Njegova prebava se je uredila, po enem tednu pa je izginila tudi tresavica. Žal se je ta deloma (na eni nogi) ponovno pojavila dva meseca po posegu. Verjetno bi bilo treba trajneje skrbeti za uravnoteženje črevesne biote.
Od klinik, ki izvajajo FMT, sta Sloveniji blizu kliniki na Reki (Hrvaška) in v Bratislavi. Slednja ima s tem več izkušenj; kot so mi povedali, so pri nekaterih pacientih s Parkinsonovo boleznijo dobri rezultati, pri drugih pa manj.